Södermalm, det gamla Södermalm med små stugor, kåkar klättrande uppför branterna, några malmgårdar och ett och annat stenpalats. Ett Södermalm som blev allt mer överbefolkat med tiden. Under 1600-talet inte stan utan en förstad till stan mellan broarna. En stad byggd på öar med sött vatten åt väster i Mälaren och salt vatten åt öster i Saltsjön. Trots allt vatten en smutsig smittbärande stad. Koleran härjade för första gången 1834 i Stockholm. När Stockholm äntligen fick vattenverk och rent vatten i vattenledningar minskade stadens smittspridning. Och Södermalm med sina sjukhus inhysta i byggnader för andra ändamål fick till slut ett sjukhus byggt för att vara ett sjukhus, Södersjukhuset.
En spännande historia att upptäcka och läsa om, särskilt för oss födda under folkhemstiden, som bara såg de gamla, slitna, charmiga kåkarna.
ArbetstitelSödermalm, stan och Södersjukhuset
Standardpris349.00
Illustrerad
Orginaltitel
Åldersgrupp
BandtypDanskt band
Recensionsutdrag
Läsordning i serie
MediatypBok
AvailableToOrder
IsContractProduct
Inlaga
Sidor110
Publiceringsdatum2026-06-24 00:00:00
FörfattareG. Edén
erpOwnsPrice
Kort BeskrivningSödermalm, det gamla Södermalm med små stugor, kåkar klättrande uppför branterna, några malmgårdar och ett och annat stenpalats. Ett Södermalm som blev allt mer överbefolkat med tiden. Under 1600-talet inte stan utan en förstad till stan mellan broarna. En stad byggd på öar med sött vatten åt väster i Mälaren och salt vatten åt öster i Saltsjön. Trots allt vatten en smutsig smittbärande stad. Koleran härjade för första gången 1834 i Stockholm. När Stockholm äntligen fick vattenverk och rent vatten i vattenledningar minskade stadens smittspridning. Och Södermalm med sina sjukhus inhysta i byggnader för andra ändamål fick till slut ett sjukhus byggt för att vara ett sjukhus, Södersjukhuset. En spännande historia att upptäcka och läsa om, särskilt för oss födda under folkhemstiden, som bara såg de gamla, slitna, charmiga kåkarna.
Storlek
Färg
IsBokinfoProduct
BokinfoStatusCode21
SeriesTitle